Titanium Supply Chain: Fra malm til færdigt produkt
Før du dykker ned i specifikke priser, er det vigtigt at forstå den rejse, titanium tager fra min til det færdige produkt. Hver fase tilføjer omkostninger, og at vide, hvor dine penge går hen, er det første skridt mod omkostningsoptimering.
Titaniummalm (ilmenit/rutil)
↓ ~1.600-2.000 yuan/ton
Titanium koncentrat
↓
Sponge Titanium (Kroll Process)
↓ ~46.000-48.000 yuan/ton (klasse 0)
Titanium Ingot (Vakuumbuesmeltning)
↓ ~53-61 yuan/kg
Halvfærdige-produkter (plade/stang/rør/wire/strimmel)
↓ ~62-275 yuan/kg
Færdige produkter (CNC-bearbejdede dele)
↓ Brugerdefinerede priser
Slutbruger
Hver overgang involverer energi-intensive processer, specialiseret udstyr og materialetab. Alene Kroll-processen -, der konverterer malm til svampet titanium -, er en batchproces, der tager dage, der forbruger enorme mængder magnesium og elektricitet. Dette er grunden til, at svampet titanium koster omkring 25-30 gange mere end den rå malm, den kommer fra.
Råvarepriser: Svamp Titanium
Svamp titanium er det grundlæggende råmateriale til stort set alle titanium produkter. Dens pris sætter gulvet for alt nedstrøms.
Aktuelle priser på svampe-titanium (sent 2025 – begyndelsen af 2026)
| Grad | Indenlandsk pris (yuan/ton) | Ca. FOB-pris (USD/mt) |
|---|---|---|
| Grad 0 (højeste renhed) | 46,000 – 48,000 | ~6,650 |
| 1. klasse | 45,500 – 47,500 | ~6,500 |
Markedet for svampetitanium er i øjeblikket i en konsolideringsfase. Priserne har stabiliseret sig efter betydelige fald frem til 2025. Dette gør det til et rimeligt tidspunkt at fastholde mellemfristede-forsyningskontrakter, før en eventuel genopretning af efterspørgslen driver priserne opad.
Titanium Ingot Prissætning: Karakterfaktoren
Når svampet titanium er smeltet til barrer, bliver legeringskvaliteten den primære prisdeterminant.
| Kvalitet/legering | Sammensætning | Pris (yuan/kg) | Ca. USD/kg | Primære applikationer |
|---|---|---|---|---|
| TA1 (1. klasse) | Kommercielt ren Ti | 55 – 56 | ~$7.70 | Kemisk behandling, marine |
| TA2 (2. klasse) | Kommercielt ren Ti | 53 – 54 | ~$7.50 | Generel industri, varmevekslere |
| TC4 (Grade 5 / Ti-6Al-4V) | Ti + 6% Al + 4% V | 60 – 61 | ~$8.50 | Luftfart, medicinsk, militær |
"Premiumfaktoren" - Hvorfor TC4 hurtigt bliver dyrt
| Produktformular | TA1/TA2 Pris | TC4 Pris | TC4 Premium |
|---|---|---|---|
| Ingot | 53-56 yuan/kg | 60-61 yuan/kg | ~10-15% |
| Plade (5-10 mm) | 64-65 yuan/kg | 150-160 yuan/kg | ~130-145% |
| Tråd (1-2 mm) | 155-185 yuan/kg | 265-275 yuan/kg | ~50-75% |
Råvareomkostningsforskellen er beskeden (~10 %), men når først forarbejdet til plader eller tråd, eksploderer mellemrummet. TC4 er betydeligt sværere at bearbejde, rulle og tegne -, hvilket kræver hyppigere værktøjsskift, langsommere behandlingshastigheder og højere skrothastigheder.
Priser for behandlede produkter: Det fulde katalog
Titanium plader og plader
| Grad | Tykkelse | Indenlandsk (yuan/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA1 (Gr1) | 1-3 mm | 88 – 91 | $16 – $25 |
| TA1 (Gr1) | 3-5 mm | 65 – 66 | $14 – $20 |
| TA1 (Gr1) | 5-10 mm | 64 – 65 | $13 – $18 |
| TA2 (Gr2) | 3-8 mm | 62 – 65 | $16 – $21 |
| TC4 (Gr5) | 5-10 mm | 150 – 160 | $20 – $40 |
Tyndere plader koster mere pr. kg (yderligere rullepassager, større materialetab). Lys/spejlfinish tilføjer 15-30 % vs. fræsning. Luftfartscertificerede plader (AMS 4911) kan koste 2-3x standard industrikvalitet.
Titanium rør og rør
| Type | Grad | Specifikation | Indenlandsk (yuan/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|---|
| Sømløst rør | Gr2 | ASTM B338, 25 mm OD | 115 – 125 | $20 – $30 |
| Svejset rør | Gr2 | ASTM B338, varmeveksler | 100 – 115 | $15 – $25 |
| Kapillærrør | Gr2 | <3mm OD | 150 – 200 | $30 – $52 |
| Legeringsrør | Gr5 (TC4) | ASTM B338 | 150 – 180 | $25 – $40 |
| Specialkvalitetsrør | Gr7 | ASTM B338 | 300 – 450 | $147 – $220 |
Titanium stænger og stænger
| Grad | Diameter | Indenlandsk (yuan/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA1 (Gr1) | 20-40 mm | 100 – 105 | $15 – $25 |
| TA2 (Gr2) | 20-50 mm | 95 – 105 | $15 – $22 |
| TC4 (Gr5) | 20-40 mm | 115 – 125 | $20 – $40 |
| TC4 (Gr5) smedet | >50 mm | 130 – 160 | $25 – $45 |
| TC11 (luftfart) | 20-40 mm | 220 – 280 | $30 – $50 |
Titanium ledninger
| Grad | Diameter | Indenlandsk (yuan/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA1 (Gr1) | 1-2 mm | 155 – 185 | $25 – $40 |
| TA2 (Gr2) | 1-3 mm | 150 – 175 | $25 – $40 |
| TC4 (Gr5) | 1-2 mm | 265 – 275 | $40 – $60 |
| Medicinsk ledning | Gr5 (ASTM F136) | 300+ | $50+ |
Titanium Strips & Folier
| Grad | Tykkelse | Indenlandsk (yuan/kg) | FOB (USD/kg) |
|---|---|---|---|
| TA2 (Gr2) | 0,3-0,8 mm | 120 – 160 | $20 – $35 |
| TA2 (Gr2) | 0,08-0,3 mm | 180 – 250 | $30 – $40 |
| TC4 (Gr5) | 0,1-0,5 mm | 280 – 380 | $40 – $60 |
| Ultra-tynd folie | Gr2, 0,01-0,05 mm | 400+ | $50+ |
CNC-bearbejdning: Det endelige omkostningslag
For mange internationale købere er det ultimative krav en tilpasset-bearbejdet komponent. CNC-bearbejdning repræsenterer det mest variable omkostningslag -, og hvor informerede købere kan spare mest.
Hvad driver CNC-bearbejdningsomkostningerne?
| Omkostningsfaktor | Indvirkning | Forklaring |
|---|---|---|
| Titanium kvalitet | Høj | TC4 genererer 2-3 gange mere værktøjsslid end TA2 |
| Del kompleksitet | Meget høj | Dybe lommer, smalle slidser, tynde vægge øger bearbejdningstiden |
| Tolerancekrav | Medium-Høj | Snævrere tolerancer=langsommere feeds, mere inspektion |
| Overflade finish | Medium | Spejlfinish, anodisering tilføjer 15-50 % |
| Batch mængde | Høj | Opsætningsomkostninger amortiseres på tværs af batch |
| Bearbejdningstid | Meget høj | Den største omkostningsfaktor - komplekse dele tager timer |
CNC-bearbejdningsomkostninger
| Del Type | Kompleksitet | Omkostningsinterval (USD/styk) | Noter |
|---|---|---|---|
| Enkel flange (Gr2) | Lav | $5 – $20 | Enkelt opsætning, standard tolerancer |
| Varmeveksler fitting (Gr2) | Medium | $20 – $80 | Flere funktioner, moderate tolerancer |
| Luftfartsbeslag (Gr5) | Høj | $80 – $300+ | Multi-akse, snævre tolerancer, certificeret |
| Medicinsk implantat (Gr5, F136) | Meget høj | $50 – $500+ | Biokompatibel, ultra-fin finish |
| Tilpasset kompleks komponent (Gr5) | Meget høj | $100 – $1,000+ | 5-akset, dybe lommer, tynde vægge |
Brug af klasse 2 i stedet for klasse 5, hvor styrken tillader det, kan reducere bearbejdningsomkostningerne med 20-30 %. TC4s højere hårdhed forårsager 2-3 gange hurtigere værktøjsslid, hvilket direkte påvirker din pris pr. styk.
Et rigtigt-verdenseksempel
Lad os spore hele omkostningsrejsen for et grad 2 sømløst rør til en varmeveksler (25 mm OD × 1,5 mm væg):
| Scene | Omkostningskomponent | Pris (yuan/kg) | Kumulativ | % af finalen |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Titanium malm | ~2 | 2 | 1.6% |
| 2 | Svamp titanium (grad 0) | ~47 | 47 | 37.9% |
| 3 | TA2 ingotsmeltning | ~54 | 54 | 43.5% |
| 4 | Forberedelse af rørstykke | ~65 | 65 | 52.4% |
| 5 | Sømløs rørpilgering | ~100 | 100 | 80.6% |
| 6 | Efterbehandling + eftersyn | ~115 | 115 | 92.7% |
| 7 | Emballage + eksportforberedelse | ~124 | 124 | 100% |
FOB eksportpris: cirka 20-30 USD/kg(140-210 yuan/kg med eksportmargen). Råmateriale (svamp titanium) tegner sig for ~38% af den endelige indenlandske pris, mens forarbejdning bidrager med over 50%. For internationale købere har det kun begrænset effekt at forhandle om råvarepriser - reelle besparelser kommer fra optimering af specifikationer, forarbejdningsmetoder og ordremængder.
Skjulte omkostninger Internationale købere overser ofte
| Omkostningspost | Typiske omkostninger | Noter |
|---|---|---|
| MOQ premium (under 50-100 kg) | +20-50% | De fleste leverandører opkræver præmier for små ordrer |
| ASTM/ASME certificering | $200-$500/parti | Standard materialetestrapporter inkluderet normalt |
| Luftfart (AMS/NADCAP) | $1.000-$5,000+/parti | Til rumfarts-materialecertificering |
| Medicinsk (ISO 13485 / F136) | $500-$2.000/parti | Biokompatibel kvalitet certificering |
| Tredje-partsinspektion (SGS, BV) | $300-$1.000/forsendelse | Uafhængig kvalitetskontrol |
| Overfladebehandling (bejdsning) | +5-10% | Standard korrosionsbestandighed |
| Overfladebehandling (polering) | +15-30% | Dekorativ/sanitær finish |
| Overfladebehandling (anodisering) | +10-20% | Farveidentifikation eller dekoration |
| Brugerdefineret trækasse (ISPM-15) | $50-$200 | Nødvendig til eksportemballage |
| Fragtforsikring | 0,3-0,5 % af værdien | Skibsgodsforsikring |
Om GNEE Titanium
Vores kerneproduktlinjer
| Produkt | Karakterer | Standarder | Nøgleapplikationer |
|---|---|---|---|
| Titanium rør og rør | Gr1, Gr2, Gr5, Gr7, Gr9, Gr12 | ASTM B338, B861, B862 | Varmevekslere, kondensatorer, udstødning, kemikalierør |
| Titanium plader og plader | Gr1, Gr2, Gr5, Gr7 | ASTM B265 | Trykbeholdere, kemisk udstyr, panser |
| Titanium stænger og stænger | Gr1, Gr2, Gr5, Gr7, Gr12 | ASTM B348, B381 | Skafter, fastgørelseselementer, smedegods, medicinsk udstyr |
| Titanium ledninger | Gr1, Gr2, Gr5 (F136) | ASTM B863 | Svejsetråd, fjedre, medicinsk, 3D-print |
| Titanium Strips & Folier | Gr1, Gr2, Gr5 | ASTM B265 | Varmevekslerfinner, pakninger, elektronik |
| CNC bearbejdede dele | Alle karakterer | Custom til tegning | Luftfartsbeslag, medicinske komponenter, industrielle beslag |
Hvorfor vælge os?
1. Integreret forsyningskæde- Fra indkøb af svampet titanium til færdige CNC-bearbejdede komponenter, hvilket eliminerer flere leverandørmarkeringer og sikrer ensartet kvalitet.
2. Karakterer Ekspertise- Vores metallurgiske team hjælper dig med at vælge den optimale karakter til din ansøgning - uden at over-specificere.
3. I-CNC-bearbejdning i hjemmet- Vi driver vores eget 3/4/5-akse CNC-bearbejdningscenter for strammere kvalitetskontrol, hurtigere leveringstider og bedre priser på tilpassede komponenter.
4. Eksporter oplevelse- Fuldfør MTR'er, ISPM-15-emballage og support til alle standardbetalingsbetingelser. Års erfaring med internationalt marked.
5. Fleksible mængder- Fra bulkproduktionsordrer til prototypekørsel - din ideelle partner til både produktionsindkøb og R&D-indkøb.
For at modtage et præcist tilbud, bedes du angive:
Produktform (rør, plade, stang, tråd, strimmel eller bearbejdet del)
Giv karakter (eller fortæl os din ansøgning - vi anbefaler)
Dimensioner og mængde
Standard (ASTM, AMS eller brugerdefineret)
Krav til overfladefinish og certificering
Destinationsport (til FOB/CIF-priser)
Få et tilbud inden for 24 timer





